Forum paranormalne

Duchy, Demony, Magia, Hermetyzm

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2019-08-19 10:28:34

Alion
Administrator
Dołączył: 2019-08-18
Liczba postów: 10
Windows 7Firefox 68.0

Spirytyzm

Spirytyzm to ideologia, która została zapoczątkowana przez francuskiego naukowca Hipolita Rivaila (pseudonim Allan Kardec). Miało to miejsce w XIX wieku. Doktryna ta głosi, że w każdym ciele istnieje "czynnik myślący" (dusza), który odłącza się od ciała po śmierci fizycznej i wciela się poprzez reinkarnację w kolejne istoty. Zmarli, którzy jeszcze nie reinkarnowali mogą porozumiewać się z żywymi bezpośrednio za pomocą uzdolnionych w tym kierunku osób - medium.

Ruch ten zyskał na popularności głównie dzięki tak zwanym seansom spirytystycznym, które dodatkowo zostały spopularyzowane przez amerykańskie horrory. Choć w zasadzie kontakt ze zmarłymi nie jest głównym celem spirytyzmu, to właśnie z tym jest kojarzony. Spirytyści wyróżniają 2 główne nurty swojej doktryny: naukowy (zajmuje się badaniem zjawisk „nadnaturalnych”) i kardeistyczny (religijno-filozoficzny, oparty na poglądach Kardeca). Spirytyzm głównie skupia się na opisywaniu życia po śmierci oraz sensu istnienia. Główne książki, w których możemy o tym poczytać, to:

  • Księga Duchów

  • Księga Mediów

Kilka cytatów z Księgi Duchów zamieszczę poniżej:

Czy życie społeczne jest przyrodzonym prawem?
„Tak. Bóg stworzył człowieka do życia społecznego. Nie na darmo dał człowiekowi mowę i inne zdolności potrzebne do tego życia.”
(s. 148)

Czy człowiek ma wolną wolę w działaniu?
„Skoro ma wolność myśli, ma też wolność w czynach. Bez wolnej woli człowiek byłby tylko maszyną.”
(s. 148)

Czy namiętność jest czymś złym?
„Nie, namiętność polega na nadmiarze chęci; sama zasada chcenia była człowiekowi udzielana w dobrym celu, a namiętności mogą pobudzić człowieka do wszelkich czynów; tylko ich nadużycie wywołuje zło.”
(s. 169)

Czy duchy są wrażliwe na muzykę?
„Duchy niższe odczuwają rozkosz, gdy słyszą Waszą muzykę, ponieważ nie mogą jeszcze odczuć wznioślejszej. Jednak i Wasza muzyka, o ile jest naprawdę subtelna i ma głębokie podłoże religijne, sięga w niebiańskie sfery i ułatwia dobrym duchom do was dostęp. Muzyka ma dla duchów nieskończony czar stosownie do ich rozwiniętych właściwości. Słyszymy muzykę niebiańską, która jest najcudowniejszą i najprzyjemniejszą ze wszystkiego, czego może sobie wyobraźnia duchów przedstawić.”
(s. 60)

Czy, gdy opuścimy ziemię, wyjdą nam na przeciw nasi rodzice i przyjaciele?
„Tak, niejednokrotnie wychodzą na spotkanie umiłowanej duszy, życzą jej szczęścia, jak przy powrocie z dalekiej, niebezpiecznej wędrówki, i pomagają jej przy wyzwoleniu z cielesnych więzów. Jest to wielkie dobrodziejstwo dla ducha, gdy przyjdą witać go umiłowane dusze.”
(s. 64)

Czy duchy są wdzięczne za pamięć tym, których kochali na ziemi?
„O wiele więcej, niż sądzicie; podnosi to ich szczęście, gdy są szczęśliwe; jest im pociechą w nieszczęściu.”
(s. 68)

Kiedy następuje połączenie duszy z ciałem?
„Połączenie zaczyna się od poczęcia, lecz zupełnie dopiero w chwili porodu. Duch złączony w danym ciele złączony jest z nią fluidyczną wstęgą; płacz, który wydaje dziecko przy narodzeniu oznajmia, że zalicza się ono już do żyjących na ziemi sług Bożych.”
(s. 68)

Czy Bóg dał pewnym ludziom misję objawienia Jego praw?
„Owszem; we wszystkich czasach ludzie otrzymywali to posłannictwo. Są to duchy wyższe, które zstępują na Ziemię, by pomagać ludzkości w urzeczywistnianiu postępu.”
(s. 132)

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] CCBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
i-rp - wrathful-furios - mojejelitka - polskiegtav - xender